Aké by boli rodičovské dôchodky podľa návrhu dôchodkového zákona
5. október

Vyjadrili sme sa k zavedeniu rodičovského dôchodku. Znamenalo by to okamžité a trvalé zvýšenie výdavkov na dôchodky o takmer 600 mil. eur (0,5% HDP). Časovo lepší súlad s inými opatreniami a menšie riziko budúceho financovania by bolo možné dosiahnuť takými zmenami, ktoré by minimalizovali vplyv rodičovského dôchodku na aktuálny deficit, napríklad transformovaním 13. dôchodku na rodičovský dôchodok, alebo jeho postupným nabiehaním, prípadne obmedzením jeho výšky.

Upozornili sme tiež, že:

  1. Ak žiadne dieťa nezruší automatický nárok rodičov, rodičovský dôchodok by mohlo poberať približne 78% dôchodcov. Zvyšných 22% nemá deti alebo ich deti neodvádzajú poistné na sociálne poistenie (neaktivita, v zahraničí, invalidné, na dôchodku alebo v systéme výsluhového zabezpečenia).
  2. Rodičovský dôchodok by len čiastočne zmiernil rozdiely v dôchodkoch medzi dôchodcami s rozdielnym počtom vychovaných detí. S vyšším počtom detí rodiča síce jeho priemerná výška rastie, no tento efekt je najvýraznejší do tretieho dieťaťa. S každým ďalším dieťaťom je prírastok priemerného rodičovského dôchodku menší. Hlavným dôvodom je, že s rastúcim počtom detí v rodine rastie aj podiel tých, ktoré neodvádzajú poistné na sociálne poistenie.
  3. Priemerná suma rodičovského dôchodku by bola vyššia pre dôchodcov s vyššími dôchodkami. Dôchodcovia s vyšším dôchodkom majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že ich deti sú aktívne na trhu práce a zarábajú mzdu nad priemerom, čo sa prejaví aj na vyššej sume rodičovského dôchodku. V porovnaní s týmto efektom má vplyv počtu detí výrazne menšiu váhu. Nerovnosť v dôchodkovom systéme však zostane vplyvom zavedenia rodičovského dôchodku takmer nezmenená.
  4. Rodičovský dôchodok len mierne znižuje relatívne rozdiely vo výške dôchodkov medzi mužmi a ženami, keďže naň majú rovnaký nárok muži aj ženy. Rozdiel v absolútnej výške dôchodkového príjmu medzi nimi sa nezmení.

Celú analytickú správa o návrhu dôchodkového zákona nájdete TU.