RRZ zverejnila stanovisko k návrhu Plánu obnovy a odolnosti SR
30. marec

RRZ zverejnila stanovisko k návrhu Plánu obnovy a odolnosti SR, v ktorom vyzdvihla rozsiahly zoznam štrukturálnych opatrení, ktorý odráža aj potreby realizácie reforiem neuskutočnených v minulosti. Realizácia štrukturálnych reforiem by umožnila zrýchliť ekonomický rast a zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Odlišným prístupom pri tvorbe Plánu obnovy mohlo byť užšie vymedzenie prioritných oblastí alebo menší počet ťažiskových avšak finančne nákladnejších projektov, ktoré by v danej oblasti predstavovali zásadný a skokovitý posun vo vývoji ekonomiky.

RRZ zdôraznila, že reforma verejných financií a zavedenie výdavkových stropov sú nevyhnutnou súčasťou ozdravenia verejných financií, nakoľko nedostatočne záväzný rozpočtový rámec nedokázal zabrániť zhoršeniu štrukturálneho deficitu aj v časoch výrazného rastu ekonomiky. Výdavkové stropy by takisto mali byť ukotvené ústavným zákonom v duchu pripravovanej novely.

RRZ poukázala na chýbajúce jasné kontúry aj pri dôchodkovej reforme, ktorá neobsahovala konkrétny cieľ zlepšenia ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti.
Rada uviedla, že plán v znení predloženom do medzirezortného pripomienkového konania neobsahoval aktuálne informácie o alokácii investícií a nezohľadňoval makroekonomické vplyvy všetkých investícií (napr. v oblasti zelenej ekonomiky). Podľa ministerstva financií by tieto informácie mali byť doplnené po pripomienkovom konaní. RRZ teda nemohla posúdiť celkový prínos Plánu obnovy na dlhodobý potenciál ekonomiky Slovenska. Bolo by vhodné materiál doplniť o uvedené analýzy. V prípade zásadných zmien v konečnej verzii Plánu obnovy rada môže svoje stanovisko aktualizovať.