RRZ dlhodobo kritizovala nastavenie slovenskej predkrízovej hospodárskej politiky
8. apríl

„Základnou poučkou modernej fiškálnej politiky je vyrovnávať stabilitu ekonomického vývoja. RRZ dlhodobo kritizovala nastavenie slovenskej predkrízovej hospodárskej politiky, ktorá sa riadila úplne opačným princípom: v dobrých časoch nešetrime, ale podeľme sa s ľuďmi. To spôsobuje potom menšiu možnosť pomôcť ekonomike v ťažkých časoch.

Zlý stav verejných financií nás prirodzene motivuje k tomu, aby sme so stimulom nepreháňali a sledovali aj dlhodobé zdravie verejných financií. A teda skôr stimul presunúť z budúcnosti (keď sa ekonomika môže dokonca prehrievať kvôli silnému prílevu eurofondov) do prítomnosti napríklad skorším realizovaním verejných investícií.

A tiež “investíciami“ do ochrany produkčnej kapacity ekonomiky adresným a jednorazovým stimulom do najviac postihnutých sektorov alebo smerujúci k dobiehaniu krízou spôsobenému zaostávaniu vo vzdelaní.

Naopak, plošné helikoptérové peniaze v tejto kríze by mohli byť extra neefektívne, pretože kríza nevplýva utlmujúco na ekonomiku plošne, ale výrazne rozdelila ekonomiku na víťazov a porazených.“

Druhú čásť článku predsedu RRZ J. Tótha Ako konceptuálne rozmýšľať o fiškálnych stimuloch v čase krízy nájdete TU.